10 przykazań udanej relacji

Picture of Jarek Lis

Jarek Lis

Podziel się z przyjaciółmi:

Facebook
Pinterest
Twitter
WhatsApp
Telegram

Wiele osób żyje w związkach, pełnych bólu i krzywdzenia siebie na wzajem i nie zdaje sobie sprawy, że są one dla nich niezdrowe.

W dzisiejszym poście przeprowadzę Cię przez kilka myśli, o których możesz nie zdawać sobie sprawy, że są ważne. Nie twierdzę, że wszystkie są ważne, pragnę zaproponować zastanowienie się nad każdym z nim i sprawdzenie, czy dany element jest dla mnie ważny i jeśli jest to jak chcę aby wyglądał ten aspekt w moim życiu.
W kroku drugim ważne jest aby móc go przekazać i sprawdzić z partnerem lub partnerką, czy mamy podobnie, czy odmiennie, czy może jakieś elementy będą wymagały wyjaśnienia i dokładniejszego zdefiniowania.

To prawda, że udane pary mają relacje, w których łatwo być, ale jest to łatwe, ponieważ posiadają albo posiedli odpowiednie umiejętności, które pomagają stworzyć razem życie pełne pasji i bliskości.

Bardzo często zdarza się, że nie dostajemy wspierających modeli jak być w relacji. Naturalnie możemy mieć pewne umiejętności, jednakże czasami jak ich nie mamy, to trzeba znaleźć wsparcie. Czasami nie mamy jakiejś kluczowej wiedzy, dlatego aby żyć razem pomyślnie, potrzebna jest nowa wiedza.

1. Musisz być wolny, aby być sobą.

Wiele osób zmienia się, aby związek działał. Udany związek powinien pomagać Ci stawać się bardziej sobą, a nie mniej.

Zachowanie integralności bycia sobą w związku jest kluczowe, ponieważ odłączenie od siebie samego jest bolesne i, jeśli trwa zbyt długo, może prowadzić do cierpienia, które dla niektórych prowadzi do stresu, lęku lub depresji.

W moim gabinecie spotykam wiele par, w których jedna osoba tworzy dynamikę emocjonalnej kontroli nad zachowaniami partnera, tak że partner odłącza się od siebie tylko po to, aby utrzymać związek przy życiu. 

Często tworzy to dynamikę, kiedy osoba z lękowym stylem przywiązania nie potrafi powiedzieć „NIE”, albo poświęca swoje potrzeby aby nie zostać odrzuconą. U kobiet najczęściej tworzy to wtedy mnóstwo frustracji, uszczypliwości i niezadowolenia. U mężczyzn najczęściej objawia się to jako syndrom „miłego faceta”

Nie możesz wyłączać ważnych części siebie, ponieważ może to prowadzić do narastania urazów, a to zabija bliskość i pasję.

Udane pary stawiają na pierwszym miejscu relację z samym sobą. Zbyt wiele osób miało w przeszłości niepowodzenia lub traumy i myślą, że związek wyleczy te stare rany – tak się nie stanie.

2. Musisz inwestować w szczęście swojego partnera.

Wiele par przychodzi na moje sesje skoncentrowanych na sobie i na tym, czego NIE otrzymują.

Często, kiedy zaproponuję aby dali z siebie to czego sami nie otrzymują, zaczyna bunt dlaczego ja mam dać pierwsza/pierwszy. 

Jak to mówił Mahatma Gandhi “Bądź zmianą, której oczekujesz w świecie”.

Zaspokojenie potrzeb partnera w sposób, w jaki on tego potrzebuje, jest kluczowe, aby pokazać mu, że jest dla nas ważny.

Jeśli Twój partner widzi, że jego potrzeby fizyczne i emocjonalne są dla nas ważne, to kolejny krok w kierunku stworzenia przepływu połączonej energii.

Udane pary uczynią swoją misją nauczenie się, jak zrozumieć swojego partnera. Wiedzą, co nimi kieruje i co cenią.

Chcą pomóc swojemu partnerowi żyć najlepiej, jak potrafi. Kiedy dwoje ludzi to robi, ich pasja do życia i siebie nawzajem staje się o wiele łatwiejsza.

3. Ważne jest, aby być zespołem.

Wiele kobiet i mężczyzn nie zdaje sobie sprawy, że w wielu przypadkach mężczyźni są wychowywani inaczej niż kobiety. 

Często przekazy kulturowe wpędzają mężczyzn w patriarchat (mężczyzna trzyma władzę w relacji) a kobiety w matriarchat – przeważnie to jest powielenie patriarchatu, z różnicą, że  to kobieta trzyma władzę w relacji.

Kiedy obie osoby to akceptują, to nie jest problem. Problem zaczyna się kiedy jedna osoba oczekuje, że będziemy zespołem a druga ma przeświadczenie, że najlepszym rozwiązaniem będzie hierarchiczność.

Może się też zdarzyć, że para przestaje być zespołem, ponieważ nie mają wspólnej wizji, do której mogliby dążyć. Kiedy się pobierają, kupują dom i mają dzieci, ich powód bycia razem może osłabnąć.

Widzę wiele par, które wpadają w kryzys, gdy ich dzieci opuszczają dom. Wiedzą, jak być pracownikami, mamami i tatusiami, ale stracili powód, dla którego są razem.

Bycie zespołem to coś więcej niż tylko trzymanie się razem. Chodzi o stworzenie prawdziwego celu, słuchania się, rozumienia swoich światów, wspierania się we wspólnych celach i ekscytacji wokół tego, dlaczego są razem i dokąd zmierzają.

Wiele par jest znudzonych swoim małżeństwem, ponieważ nie dążą i nie ekscytują się wspólną wizją, żyją w odrębnych światach, albo zapomnieli co ich ze sobą połączyło, a proza życia spowodowała spory rozpad. Stali się dwoma osobami żyjącymi pod jednym dachem obok siebie.

4. Konflikt to miejsce na naukę i zbliżenie się.

Wiele osób wychodzi ze swoich domów z przeświadczeniem, że konflikt jest czymś złym i trzeba go za wszelką cenę unikać. Często, jako dzieci mogli być świadkami wielodniowych konfliktów, a czasami byli wręcz odbiorcami walki psychologicznej z jednym lub obojgiem rodziców. 

Nie nauczyli się, że konflikt jest miejscem gdzie można się poznać, lepiej zrozumieć potrzeby drugiej osoby i wynieść lekcje, które mamy do przerobienia w tej relacji.

Dla nich większość konfliktów prowadzi do narastania urazów. Zrozumienie konfliktów jest kluczowe, aby mogły one prowadzić do większego zrozumienia i bliskości.

Nie nauczyli się, że konflikt to miejsce i czas na większe zrozumienie i naukę otwartości, ciekawości. Zazwyczaj, według nich, konflikt to miejsce gdzie jedna lub obie osoby wentylują swoje długo gromadzone urazy, których dłużej już nikt nie jest w stanie trzymać za zębami.

Niektórzy ludzie stale mają konflikty, a inni nigdy się nie kłócą. Żadne z tych podejść nie jest dobre.

Udany konflikt prowadzi do nauki i rozwoju. To miejsce, gdzie konflikt postrzegany jest jako intymność i otwartość na bliskość, gdzie uczucia są ważne.

Udana para nie boi się konfliktu; widzą to jako sposób na okazanie miłości i ponowne połączenie się ze sobą i sobą nawzajem.

5. Naucz się, czego naprawdę potrzebuje Twój partner i jak różni się od Ciebie.

Kiedy spotykamy się po raz pierwszy, wydaje nam się, że spotykamy naszą bratnią duszę, która dokładnie odzwierciedla to co potrzebujemy, myślimy i robimy. Często, po okresie pierwszego zakochania odkrywamy jak bardzo się myliliśmy. Myślenie, że Twój partner jest taki jak Ty może prowadzić do wielu zaskoczeń i rozczarowań. Ludzie, którzy nie widzą różnicy, mogą stawać się krytyczni wobec zachowań swoich partnerów.

A relacja to wspaniałe pole poznać kogoś innego i okazja aby razem budować nowy świat i nową relację. Dlatego tak ważny jest dialog i mówienie o wszelkich trudnościach jakie sprawia nam zachowanie partnera czy partnerki. Z wielką uwagą jednak trzeba zachować szacunek do drugiej osoby, gdyż często nasze słowa padną na grunt odczytujący je jako krytykę. Tak się nauczyliśmy w naszym życiu, że innych się ocenia.

W relacji nie ma miejsca na ocenianie drugiej osoby, jest tylko przestrzeń do rozmów i negocjacji nowych form zachowań, które będą Wam dawały to czego oczekujecie po relacji.

Pary w zdrowym związku wiedzą, że nie są uprawnieni do osądzania swojego partnera; mogą jedynie oceniać siebie i prosić o zmiany pewnych zachowań.

Jeśli coś nie pasuje, to trzeba o tym porozmawiać. Jeśli nie da się rozmawiać, to warto poszukać kogoś, kto Wam pomoże się usłyszeć.

A jak wszelkie sposoby na zrozumienie się nie powiodą, to warto się zastanowić co dalej z daną relacją robić.

6. Skup się na mocnych stronach partnera.

Każda osoba ma cechy, które razem pomagają stworzyć silniejszy zespół, niż byliby osobno.

Akceptacja mocnych stron partnera i pomaganie mu tam, gdzie jest słabszy, jest kluczowe, aby utrzymać pozytywny przepływ energii.

Pary w destrukcyjnych dynamikach zwykle skupiają się na wadach drugiej osoby.

Pary, które są pełne pasji i połączone, są świadome, że oni i ich partnerzy nie są doskonali, więc aktywnie wybierają skoncentrowanie swojej energii na tym, co jest w nich wspaniałe, eliminując ich słabości.

Aby móc się skupić na mocnych stronach, czasami potrzebna jest spora doza pracy nad sobą i doświadczenie jak trudno jest zmienić siebie, zanim zaczniemy narzekać na brak zmian u drugiej osoby.

Relacje w których jest bezpieczniej, wiedzą, że mają przestrzeń do rozmów i mówią o tym co by chcieli. Nie ujmują swoich wypowiedzi w formie krytyki tylko próśb.

Starają się także aby te prośby były wyrażane jak najczęściej z szacunkiem i przestrzenią na odmowę. Często odmowa jest początkiem dialogu a nie jego końcem. Ta lekcja jest bardzo ważna do dalszego rozwoju relacji.

7. Przyjmij i szanuj wrażliwość

To ważne w społeczeństwie, gdzie wrażliwość jest postrzegana jako słabość. Udane pary akceptują wrażliwość, ponieważ pokazuje ona partnerowi, że można mu ufać ze swoim sercem.

Wrażliwość jest sednem miłości. Udane pary ufają sobie nawzajem, że powierzają sobie swoje serca.

Kiedy pary dzielą się swoimi najintymniejszymi sekretami, a potem zostają one wykorzystane w kłótni jako broń, to intymność i zaufanie umiera.

Niekiedy, ktoś nie potrafi się powstrzymać i użyje argumentu raniącego bardzo głęboko, jednakże wtedy wymagana jest naprawa, aby przywrócić utracone zaufanie.

Wrażliwość jest sednem miłości. Udane pary ufają sobie nawzajem, że powierzają sobie swoje serca.

Kiedy pary dzielą się swoimi najintymniejszymi sekretami, a potem zostają one wykorzystane w kłótni jako broń, to intymność i zaufanie umiera.

Niekiedy, ktoś nie potrafi się powstrzymać i użyje argumentu raniącego bardzo głęboko, jednakże wtedy wymagana jest naprawa, aby przywrócić utracone zaufanie.

Te pary widzą, kim naprawdę jest ich partner, rozumieją sedno potrzeb partnera i oboje wiedzą, że bez względu na wszystko, mają siebie nawzajem. Tylko w takiej relacji może zaistnieć głębokie zaufanie.

8. Pary, które uczą się, jak skutecznie komunikować, mają większe szanse na przetrwanie.

W momencie, gdy jesteś w intymnym związku, zasady komunikacji się zmieniają, a większość ludzi o tym nie wie.

O tej różnicy mówią różni terapeuci par Lew-Starowicz „Rozmówki małżeńskie”, Gottmanowie, Terry Real, John Gray „mężczyźni są z marsa, kobiety z Wenus”

Mężczyźni i kobiety w intymnych związkach mogą równie dobrze mówić do siebie w dwóch różnych językach po rosyjsku i japońsku. Kluczem do wzajemnego zrozumienia jest poszukiwanie znaczeń ukrytych za słowami. Jak najszybsze wyjaśnianie nieporozumień pozwala zmienić trajektorię wielu kłótni.

Aby to móc wprowadzić w życie, często wymagana jest praca nad swoimi granicami, aby nie odbierać słów zbyt osobiście. Ważne jest także pracowanie nad wspierającymi sposobami komunikacji.

Wielu mężczyzn żyje w kulturowym przekazie patriarchatu, nawet o tym nie wiedząc. Nie rozumieją tego i propagują niszczące komunikaty, nie rozumieją także, jak odmiennie kobiety komunikują się w intymnych związkach. Dla nich kobiety są przeważnie chaotyczne, emocjonalne i niezrozumiałe,. Podczas gdy kobiety czują, że są bardzo jasne. Kiedy mężczyźni próbują coś powiedzieć ze swojego punktu widzenia, często odbierają to jako sygnał, że ich mężczyzna jest emocjonalnie niedoskonały albo nie zależy mu, kiedy tak naprawdę doszło do rozjazdu znaczeń pomiędzy partnerami.

Udane pary nauczyły się prawidłowo tłumaczyć siebie nawzajem, aby ich połączenie tworzyło więcej harmonii, a oni mogli skupić się na zabawie i pasji.

9. Musi być równość.

Udane pary czują się równe pod względem wartości, bez względu na to, co robią lub ile pieniędzy wnoszą do domu.

Pary, które cierpią, to te, w których jedna osoba ma władzę nad drugą poprzez kontrolę emocjonalną lub kontrolę nad finansami.

Często jedno ma za złe drugiemu że za dużo pracuje albo że za mało jest drugiego w domu, że za mało zajmuje się dziećmi itd.

Warto jest wtedy porozmawiać o zmianie sposobu patrzenia na obowiązki domowe, finansowe, emocjonalne.

Każde z Was może mieć inne potrzeby, najważniejsze jest abyście wypracowali sposób, który będzie Was wspierał a nie niszczył.

10. Dynamika atrakcji.

Pary, które rozumieją, jak stworzyć energię pozwalającą na istnienie zdrowej równowagi męskiej i kobiecej energii, utrzymają wysoką pasję i wysokie poczucie bezpieczeństwa.

Wiele par nawet nie zdaje sobie sprawy z mocy, jaką to dla nich ma. Często kobiety przejmują rolę energii męskiej w relacji a mężczyźni energię żeńską, może to negatywnie wpłynąć na Waszą relację a Wasz związek może zacząć umierać. 

Kiedy zaczniecie szanować aspekty waszych odmiennych energii, siłę męskiej i kobiecej energii, wasze połączenie rozkwitnie.

Ten podział nie oznacza klasycznych ról, najlepsze jest to co Wam pasuje a nie, to o czym mówi nauka. Tak jak Wam będzie odpowiadać jest najlepiej wspierającym Was rozwiązaniem oczywiście kiedy oboje się na to zgodzicie.

Jak wygląda wspierający związek?

Na zakończenie chcę powiedzieć, że nie ma jednej recepty na wspierający związek.

Najważniejsze jest to abyście Wy czuli się w nim dobrze.

Jeśli to się nie dzieje warto jest rozmawiać.

Powyżej proponuję ogólne wskazówki, które pozwolą Wam stworzyć relację, która będzie Was wspierać.

To wygląda jak dwoje ludzi, którzy umieścili swój związek w centrum swojego świata. Nic nie jest ważniejsze niż ich połączenie ze sobą nawzajem.

Kiedy pojawia się trudność, wspólnie wspierają się w jej rozwiązaniu.

Nie zapominają o tym co ich połączyło ani o sobie.

Kultywują energię, która ich karmi, aby móc dawać z siebie to co chcą dawać i to czego druga osoba potrzebuje.

Aktywnie poszukują komunikacji, aby rozwiązywać spory i zażegnywać je w spierający dla nich sposób.

Potrafią się doceniać.

A jak coś szwankuje, szukają innych, którzy mogą im pomóc odnaleźć drogę do siebie.

Przeczytaj inne artykuły

Unikający Styl Przywiązania – Jak Kochać Kogoś z Lękowym Stylem

Czy jesteś w relacji, w której masz wrażenie, że ciągle proszą Cię o zapewnienie, że ich kochasz? Że Tobie na nich zależy? Ilość emocji w waszej relacji Cię przytłacza? Osoby ze stylem lękowym mają pewne potrzeby, które może być Ci ciężko zaspokoić. Sprawdź jak możesz okazać miłość osobie lękowej oraz co potrzebuje zaopiekować osoba lękowa.

Czytaj dalej

Związek Lękowo-Unikający – Dary Każdego z Was

Czy marzysz o spotkaniu kogoś, kto będzie rozumiał Cię dokładnie tak jak potrzebujesz?
Kogoś przy kim możesz poczuć się kochana tak bardzo i tak bezpiecznie i z taką siłą jaką potrzebujesz?
A może potrzebujesz kogoś, przy kim możesz poczuć się na tyle pewnie, kto będzie Twoją ostoją i komu w końcu możesz zaufać? Po prostu nie musieć obawiać się, że zaraz coś wybuchnie, że będziesz musieć się szybko ewakuować, albo że przytłoczy Cię tak ogromnym nadmiarem swoich emocji, że tego nie wytrzymasz i się gdzieś zagubisz?

Czytaj dalej